Måste erkänna att jag inte tror på skrock och annat mumbojumbo men ibland undrar jag. Igår var jag ute och cyklade och tänkte:
-Vad gott det skulle vara att stanna på en mack och köpa sig en godisbit (enda gången godis är ok, när man cyklar).
Trettio meter senare hittar jag TVÅ ST DUBBELDAIM, helt orörda på vägen framför mig. Glad som tusan smällde jag i mig båda två utan större betänkligheter, mums! Sen händer följande:
1. Jag vurpar med min cykel, går inte i backen men landar på sadeln efter att ha spänt varenda muskel i kroppen för att förhindra en highsider. Sadeln står sen rakt upp, helt omöjlig att få tillbaks till ett mer bekvämt läge.
2. Kort därefter får jag en punktering. Så himla irriterande, kunde det inte bara fått vara en underbar tur med munnen full med maraubos upphittade dubblastycksaker.
Sensmoralen: Ät gratis betala i otur! (överpris!)